Lýtka sú najzanedbávanejšou svalovou partiou tela hlavne u začiatočníkov, ktorý sa sústreďujú na hornú časť tela. Čo v neskoršej fáze vytvára komickú postavu tenkých nôh nosiacu hory svalstva.

Lýtka sú taktiež ale aj “najťažšou” partion na správne cvičenie do objemu… vyžadujú naozaj ťažkú prácu dosiahnutiu progresu v objeme.

Lýtka – ako na ne

svaly lýtka

Pri cvikoch na  lýtka je potrebné dodržiavať tri základné pravidlá – plnosť kontrolovaného rozsahu pohybu, intenzita, vyšší počet opakovaní.

Lýtka sú veľmi odolná partia tela, keďže pracujú každodenne pri bežnom pohybe nášho tela. Preto ak ich aj pri tréningoch málo zapajame je to pre nich iba ako bežná rutina a teda nebudeme vidieť skoro žiadne výsledky.

Lýtka je potrebné precvičovať pre zväčšenie objemu približne dvakrát alebo trikrát do týždňa.

Nesmieme pri tom ale zabudnúť na dôležitú regeneráciu a teda lýtka nikdy necvičíme dva dni po sebe. Lýtka síce toho znesú pomerne veľa, ale ak nechceme prísť k úrazu, vždy im musíme nechať minimálne jeden deň na regeneráciu.

Opakujeme ešte raz – dôležité je sústredenie sa na plný rozsah a intenzitu pohybu… bez toho nebudete vidieť výsledky v objeme.

Lýtka sú odolnou partiou nášho tela, podobne ako stehenné svaly. To znamená, že na nich dôkladné precvičenie budeme musieť zvýšiť počet opakovaní.

 

Koľko sérií a opakovaní na lýtka?

  • 4-5 sérii
  • 6-12 opakovaní

 

Aby sa Váš tréning stal naozaj účinným na rast objemu a sily musíte pri cvičení cítiť až pálivú bolesť. Vtedy je to dôkazom, že lýtka dostávajú naozaj zabrať. Samozrejme nepreháňajte to!

 

Ak chceme, aby cvik pôsobil na

  • vnútorná hlava – mierne vytočíme špičky von do strán
  • vonkajšia časť lýtka – špičky umiestnime bližšie k sebe.

Tipy od nás – Pri chôdzi si pomáhajte prstami na nohách a po chvíli určite pocítite lýtkové svaly.

 

Začiatočnícke chyby
Lýtka sa dajú precvičiť jedine vysoko intenzívnym tréningom. Ak ich nebudete dostatočne šokovať vysokým opakovaním, intenzitou tréningu, cvičenie nebude mať požadovaný progres na objeme.

Hlavne u začiatočníkov sa vyskytuje ta vec, že na začiatok si dajú príliš veľkú zátaž, nedodržanie správnej techniky celkového rozsahu a intenzity pohybu a samozrejme nedostatočný počet opakovaní.

Nezabudnite, že pre dokonalý tréning, musíme cvik vykonávať v plnom rozsahu od natiahnutia až po úplné stiahnutie lýtkového svalstva… musíte kontrolovaným pohybom dokonale precítiť.

Začiatočníci so slabými lýtkami sa často snažia používať ultra ťažké hmotnosti, pritom iba skáču hore a dole, vykonávajú polovičné opakovania namiesto toho, aby ich cvičili.

Keď precvičujete lýtka, mali by ste myslieť na čo najrozsiahlejší pohyb, a nie starať sa o to, akú hmotnosť používate. Zlé a nepraktické je unaviť lýtka, ak robíte osem až desať opakovaní v sérii.

Výpony na prístroji v stoji (Standing calf raise)

Postavíte špičkami nôh na stupienok prístroja, ruky sú na držadlách.

Cez hranu stupienku vykonávate výpony na špičky. V spodnej polohe nechávate päty pretlačiť čo najnižšie k podlahe, čo je zároveň aj ich veľmi účinný strečing.

Smerom nadol nádych, s výpony výdych.

 

Zameranie: Trojhlavá sval lýtkový.

Primárne: dvojhlavý sval lýtkový.

Sekundárne: šikmý sval lýtkový.

 

Výpony na prístroji v stoji – video

Výpony v stoji bez prístroja – video

Výpony na schodoch

 

Bonusové video – kompletné precvičenie spodnej časti tela

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie, peknú postavu, super komunita... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!"
facebook skupina Herbalife

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *