Tlaky s veľkou činkou pred hlavou (military press)Tlaky s veľkou činkou pred hlavou resp. Military press sa vykonáva v sede alebo alebo v stoji, s veľkou činkou alebo na prístroji. Najťažšie a najúčinnejšie je prevedenie v stoji s činkou. Keďže sa pri tomto cviku zapájajú aj mnohé stabilizačné svaly. Toto cvičenie je výborné aj pre zosilnenie celého tela a využívajú ho hlavne vzpierači. To znamená že je určený skôr pre tých skúsenejších …

Najbežnejšie prevedenie tohto cviku je v sede opretý v uhle približne 80-90 stupňov… týmto je ale cvik zameraný aj na budovanie objemu hrudníka (je zapojená horná časť prsného svalstva). Cvikom sa dáva ale samozrejme zabrať hlavne ramenám a teda budovanie ich objemu. Ak cvičíme cvik na multipresse, izolujeme hlavne ramená, ak ho budeme cvičiť v stoji (doporučujeme), tak sa zapája veľké množstvo stabilizačných svalov a tým pádom je cvik akoby na celé telo.

Prevedenie cviku

Činku možno uchopiť od takej šírky, aby v spodnej polohe boli zápästia presne nad lakte, až po šírku ramien. Podľa toho sa zaťaženie presúva z bočných delt až na prednú. Činku spúšťame dole až k brade (os rameno-lakeť musí byť mierne pod vodorovnou polohou) a hore do skoro napätých paží (nesmie sa ruky prepínať v lakti).
Možno použitý uchop bez palca, to záleží na Vás. Pre spevnenie možno použitý vzpieračský opasok.
Hore je výdych, dole nádych.

Zaťažuje predovšetkým bočné a predné časti deltových svalov, záleží na šírke úchopu. Do práce sa zapája aj vrchnú časť prsných svalov.

Nezabudnite na:

  • poriadnu rozcvičku hlavne – ramená, ruky, spodný chrbát
  • dbať na vzpriamený postoj
  • sústrediť sa na tlak ramenami
  • pri problémoch s chrbticou tento cvik radšej neskúšajte

Najčastejšie chyby:

  • Prílišné prehnutie v krížoch, je nebezpečné pre chrbticu
  • Neúplné prevedenie, je spôsobené ťažkou váhou
  • Krivenie sa na jednu stranu, taktiež spôsobené ťažkou váhou

Tlaky s veľkou činkou pred hlavou (military press) – video

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie, peknú postavu, super komunita... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!"
facebook skupina Herbalife

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *