Cviky, cvičenia na BosuBosu alebo Bosu lopta, je fitnes zariadenie alebo pomôcka, ktorú vynašiel v roku 1999 David Weck. Bosu sa skladá z nahustenej gumy polo-guľového tvaru pripojenej na pevnej platforme.

Bosu sa často využíva ako pomôcka pri zlepšovaní stability a držanie tela. Taktiež je výborným pri rehabilitáciách po zranení… No najčastejšie sa Bosu využíva ako fitnes pomôcka pri športových alebo aeróbne aktivitách.

Kedže je Bosu na jednej strane pevná podložka a na druhej mäkká polguľa, zariadenie môže byť taktiež použité tak, aby pevná podložka smerovala nahor.

V tejto polohe je Bosu vysoko nestabilný a môže byť použitý pre širokú škálu cvičení na zlepšenie koordinácie tela.

Hlavná úloha Bosu je teda zlepšenie rovnováhy a koordinácie celého tela a teda svalov na to podieľajúcich sa. Tým, že je podložka nestabilná, do udržania rovnováhy sa vkladajú okrem veľkých svalových skupín aj drobné svalstvo.

To znamená, že počas cvikov na Bosu sa nespevňujú len veľké časti svalov ale aj “menších”, vďaka čomu máme pevnejšie kolená, chrbticu, členky a pod… a taktiež ako sme už spomínali precvičuje sa akoby celé telo a taktiež mozog na lepšiu koordináciu tela. Celkovo zvyšujete rýchlosť reakcií.

Pri cvičení na Bosu existujú aj isté riziká.

Nesprávnym cvičením si môžte spôsobiť nielen preťaženie ale dokonca aj zranenie istých partií tela.

Najviac frekventované zranenia sa vyskytujú v oblasti členkov, najčastejšie natiahnutie šľachy.

Taktiež pri nesprávnom cvičení na Bosu vám hrozí, že pri nesprávnom “došliapnutí” si môžte spôsobiť vyvrtnutie členku a dokonca až zlomeninu.

Je nesmierne dôležité aby ste si dávali veľký pozor, no najlepšie je cvičiť na Bosu s asistenciou špecialistu na toto cvičenie.

Neodporúča sa využívať cvičenia na Bosu pokiaľ máte oslabené kĺby, alebo podobné problémy… Môžte si tým spôsobiť trvalé následky, v lepšom prípade iba zhoršiť…

A teda najväčšou nevýhodou je, ak cvičíte nesprávnym spôsobom môžte si ešte viac uškodiť a v najhoršom prípade spôsobiť trvalé poškodenie istých partií Vášho tela..

Video – ako správne cvičiť na Bosu
Cvičenia začínajú v čase 00:47

5 najbežnejších cvikov na Bosu

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie, peknú postavu, super komunita... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!"
facebook skupina Herbalife

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *