Prečo cvičiť práve brucho? Zdvíha výkonnosť celého tela nie len partie samotnej. Posiluje imunitu, ako každé cvičenie. Pomáha tráveniu, pohyb sa skrátka prejaví aj vo vnutri brucha, potrava sa hýbe a telo lepšie trávi.

cviky na buchoSpaluje tuk tak ako každý pohyb, no spaluje tuk po celom tele nie len lokalne na brušných svaloch.
Zlepšuje náladu pri cvičení brucha sa vyplavujú endorfíny ktoré zlepšujú náladu.

Sed-ľah patrí medzi najpopulárnejšie a najúčinejšie cvičenia na posilnenie brušného svalstva. Existuje viacero variant tohto cviku a záleží len na Vás, ktorý z nich si vyberiete.

Všetky cviky na brucho nájdete na https://cviky.naschudnutie.sk/cviky/cviky-na-brucho.

Cvičením Sed-ľah precvičujeme:

  • priamy brušný sval
  • vonkajší šikmý brušný sval
  • vnútorný šikmí brušný sval

Pri tomto cviky najviac precvičujeme hornú časť priameho brušného svalu. Je to dlhý štíhly sval, nachádzajúci sa na prednej strane brušnej steny.

Pri klasickom cvičení ľah-sed je východiskova poloha ľah vzad na mäkkej podložke. Nohy sú pokrčené v kolennom kĺbe. V prípade, že človek nie je schopný zdvihnúť trup bez toho, aby sa najprv nezdvihli nohy, je potrebné ich zaprieť. Táto poloha umožňuje najväčší rozsah precvičenia a nedochádza pri nej ku skracovaniu svalov.

Ruky si dajte za hlavu, pokiaľ ešte Vaše brušné svaly nevládzu, môžete si sed-ľah uľahčiť tým, že si ruky prekrížite cez hrudník a časom, keď budete viac vládať, tak si obtiažnosť môžete zvýšiť tým, že si ruky dáte pri cvičení za hlavu.

Pomaly sa dvíhajte – priťahujte ramená  ku kolenám – pozor – pokiaľ máte ruky za hlavou nikdy sa nepriťahujte rukami. Tento cvik na chudnutie je účinný a bezpečný iba ak priťahujete ramená ku kolenám len za pomoci brušných svalov. Jednoducho musíte precítiť brušné svaly.

Spätný pohyb – návrat do východiskovej polohy taktiež precíťte. Návrat do úvodnej polohy sa snažte spomaliť brušnými svalmi. Nevráťte sa úplne do úvodnej polohy, v 4/5 klesania sa zastavte a opäť začnite pomaly priťahovať ramená ku kolenám.

Pri priťahovaní vydychujte, pri spätnom pohybe – klesaní sa nadýchnite.

Brušáky, resp. sed –ľah si môžete spestriť šikmým cvičením. Šikmé cvičenie tohto cviku na brucho Vám výrazne posilní bočné brušné svaly, ktoré majú na celkovom efekte výrazný podiel. Vo fáze priťahovania ramien ku pokrčeným kolenám smerujte ľavé rameno ku pravému kolenu a v ďalšom opakovaní smerujte pravé rameno k ľavému ramenu. V striedaní pokračujte až do konca série. Precíťte poriadne bočné brušné svaly.

Pozor na chyby:

  • Švihové vykonávanie pohybu a pomáhanie si rukami
  • po dokončení pohybov si úplne lahneme na podložku a uvoľníme svalstvo
  • nesprávne dýchanie

Cviky na brucho – Sed ľah – video

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie, peknú postavu, super komunita... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!"
facebook skupina Herbalife

1 thought on “Cviky na brucho – Sed ľah

  1. Dobrý večer Mám problém z nadváhou.Som 44 ročná a meriam 171 a vážim 76 kg neviete mi poradiť. ďakujem z pozdravom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *