Pravidelné cvičenie sa považuje za ideálna riešenie a prevencia bolesti a chronických ťažkostí s chrbticou. Problémy s chrbticou sa najčastejšie týka ľudí, ktorý majú sedavé zamestnanie a nedostatok pohybu. Ochabnuté svalstvo nielen chrbtice a k tomu zlé držanie tela, patria medzi najväčšie problémy súčasnej doby.

Cviky na chrbát – zásady

Na začiatok je dobré si uvedomiť, že začiatky sú ťažké a nieje najvhodnejšie sa pustiť do cvikov bez prípravy. V prvom rade ak máte problémy s chrbticou prípadne ste po operácií, poraďte sa najprv s odborníkom v oblasti.

 • Necvičiť ak máme bolesti
 • Sme po ťažkej operácií
 • Najprv sa poradiť s odborníkom

Ak už máme bolesti a začali by sme cvičiť, môže dôjsť k zhoršeniu zdravotného stavu. V prípade bolesti je prvoradé navštíviť odborného lekára.

 • Snažíme sa cviky vykonávať pomaly

Jednotlivé cviky je potrebné vykonávať pomaly a precízne. Žiadne prudké pohyby, ktoré by mohli viesť k zraneniu.

 • Pred a po cvičení je vhodné telo držať v teple

Pred aj po cvičení musíme udržať telo v teple. Svalstvo je vtedy omnoho flexibilnejšie ako keď sme stuhnutý od chladu. Cviky vykonávame na podložke.

Pri každom cvičení je najdôležitejšie si zapamätať, že ak vás niečo bolí alebo ťahá, buď nerobíte niečo správne, alebo je vaše telo stuhnuté. Vtedy je nutné robiť cviky pomaly, opatrne, najskôr svaly zohriať ľahkým preťahovaním a až po zahriatí (5-10 minút cvičiť v plnom rozsahu pohybov).

Rozohriatím, resp. rozcvičkou je možné predísť väčšine zranení nielen pri športe v dôsledku nedostatočného zahriatia svalstva.

Pravidelnosť = prevencia

Pravidelným cvičením cvikov na chrbticu pomáhame posilňovať a “flexovať” svaly  chrbtice, ktoré sú potom menej náchylné na zranenie. Taktiež môžme predísť nepríjemným bolestiam najmäv sedavých zamestnaniach. Zlepšujeme si taktiež aj vzpriamené držanie tela.

 • pravidelný pohyb (bicyklovanie, plávanie, pilates)
 • formovanie funkčnosti svalov (joga, pilates)
 • gymnastické cvičenia pre chrbát (10 – 25 minút by ste mali venovať svojmu chrbtu)
 • schudnite prebytočné kilá, pretože tie zaťažujú v podstate celé telo
 • upravte jedálniček na zdravý a plný živín a vitamínov (čerstvé ovocie, zeleninu…)
 • obmedzte nezdravé jedlá, fastfood, polotovary
 • nenechajte vaše telo bez tekutín  (dodržujte pitný režim! denne min. 2l tekutín, najlepšie čistú vodu)
 • nevhodná obuv taktiež spôsobuje bolesti nielen nôh, ale aj chrbta

Riziko cvikov na chrbticu

Cviky na chrbticu môžu byť i nebezpečené až škodlivé, ak sa cvičia v čase akútnych bolestí alebo ak nadmerne zaťažujú poškodené štruktúry chrbtice. Takýto stav sama chrbtica dáva najavo prostredníctvom zvýraznenia bolestí alebo náhleho stuhnutia svalstva chrbta.

Vtedy treba cvičenie okamžite prerušiť, zaujať polohu, v ktorej bolesti ustávajú alebo ustupujú a dať si pokoj od cvičenie aspoň na niekoľko dní.

Kedy cvičiť cviky na chrbticu

Cviky na chrbticu je možné používať na rozcvičenie ráno, pred spaním večer alebo počas dňa resp. pracovnej prestávky – najmä ak pracujete dlho v strnulej polohe. Mnoho cvikov sa dá cvičiť na stoličke alebo dokonca priamo počas práce – uvoľnenie krčnej a hrudnej chrbtice môže priniesť úľavu pri sedení pri počítači, alebo pracovnom stole, precvičenie bedrovej chrbtice výrazne uľavuje najmä ak musíte pri práci dlhšie stáť.

Nemáte čas na cvičenie?

Ak máte sedavé zamestnanie tento tip je práve pre Vás.

Približne každú hodinu alebo aj častejšie vstaňte a “natiahnite” sa. Podobne ako keď ráno vstanete. Nielen že to uvoľní stiahnuté svalstvo, ale vás aj akoby “nakopne”.

Cviky na chrbticu – video pre začiatočníkov

Cviky na chrbticu – sedavé zamestnanie

Bolestiam chrbta v sedavom zamestnaný trpí veľké množstvo ľudí. Týmto bolestiam sa dá predchádzať a to tak, že sa musíte naučíte pred počítačom správne sedieť. Najideálnejšia a zároveň najzdravšia pozícia je taká, v ktorej sa o operadlo stoličky dotýka vaša bedrová chrbtica.

Krk a hlavu musíte držať vzpriamene a nenakláňt sa príliš blízko k monitoru počítača. V tom vám pomôže i správne nastavenie vzdialenosti hlavy od monitoru a výška horného okraja monitoru. Nohy majte kolmo k zemi, nekrčte ich a ani si ich nevykladajte na podstavec stoličky. Preložené nohy deformujú chrbticu a ich krčenie zas bráni prúdeniu krvi do nôh.

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie, peknú postavu, super komunita... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!"
facebook skupina Herbalife

1 thought on “Cviky na chrbticu

 1. Super článok! 🙂 Ja mám sedavé zamestnanie, takže som po niekoľkých mesiacoch potrebovala spevniť chrbticu. Celkom mi pomohli aj tieto cviky… výhodou je, že ich môžem cvičiť aj pri práci a nikto si nič nevšimne 😀 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *