Jednotlivé cviky na hrazde a ich variácie sú jedny z najlepších na rozvoj svalstva v podstate na celom tele s použitím vlastnej váhy. V dnešnej dobe sú ale tieto cviky menej populárne a sú nahradené strojmi, ktoré sú v podstate komfortnejšie. Cviky na hrazde majú ale veľkú výhodu. Nemusíte platiť za drahé stroje alebo vstupné do fitness centra. Jednoducho si kúpite za pár eur hrazdu do zárubne, a môžte cvičiť bez obmedzení.

Keďže pri cvikoch na hrazde pracujete s vlastnou váhou, je tu aj menšie riziko zranenia. Samozrejme ak aj jednotlivé cviky vykonávate správnou technikou.

Cviky na hrazde účinné posilňujú hlavne: Chrbtové svalstvo, ruky a spolu s nimi aj silu stisku. Taktiež sa dá konkrétnym cvikom posilňovať aj brušné svalstvo.

cviky na hrazde

Hlavný dôvod nízkej obľúbenosti cvikov na hrazde je ten, že na to proste nemajú silu. Ale to vonkoncom nieje problém, pretože začiatky sú vždy ťažké a teda aj pri cvikoch na hrazde sa dá tento problém vyriešiť.

Nasledujúce tipy vám pomôžu ako správne začať cvičiť na hrazde pre úplných začiatočníkov.

Cviky na hrazde – Ako začať

Na začiatkoch ak sa nedokážete ani raz úplne zdvihnúť, využite rady v nasledujúcom videu. Stoličku si dajte pod hrazdu iba v takom prípade, že je hrazda príliš vysoko, prípadne ak ju chcete využiť ako pomoc na začiatkoch. Uistite sa ale, že sa udržíte, prípadné spadnutie na ňu by bolo určite nepríjemné.

Na začiatku, ak sa nedvihnete ani raz, môžte začať tým že sa na hrazde udržíte v hornej polohe čo najdlhšie, prípadne robiť polovičné zhyby. Po pár dňoch sa dostavia prvé výsledky.

Zhyby nadhmatom (Pull-ups):

  • Na úzko – zapojený je hlavne stredná časť chrbtového svalstva
  • Na šírku ramien – zapojené je rovnomerné stredná aj vonkajšia časť (latissimy)
  • Na široko (doporučujeme) – zapojený je hlavne vonkajšia časť chrbtového svalstva (latissimy)

Zhyby podhmatom (Chin-ups):

Zhyby podhmatom sú zamerané na precvičovanie bicepsu… Preto sa môžu zdať jednoduchšie a sú vhodnejšie pre začiatočníkov. Ak ale chceme precvičovať hlavne chrbtové svalstvo, musíme preferovať úchop nadhmatom na šírku väčšiu ako sú ramená.

Cviky na hrazde – Najčastejšie chyby

Chybám pri cvikoch v nasledujúcom videu sa určite vyhnite a radšej dbajte na správnu techniku. Nielenže to je určite lepšie na rozvoj svalstva ale aj nižšie riziko zranenia.

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie, peknú postavu, super komunita... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!"
facebook skupina Herbalife

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *