Pomerne populárny cvik na rozvoj trapézového svalu, taktiež nazývaný pre svoj tvar aj lichobežníkový sval)… Trapézy sa precvičujú aj pri klasických cvikoch na ramená napr.: príťahy vč k brade, upažovanie a predpažovanie v stoji a pod… Dvíhanie ramien je ale výborný cvik, ktorý je prednostne určený na rozvoj trápezových svalov.

Zapojené precvičované svaly
– trapézy
– rombické svaly
– zdvíhač lopatky

Varianty cvičenia

Dvíhanie ramien môžte vykonávať najlepšie s jednoručkami alebo aj s veľkou činkou. S jednoručkami je cvik o niečo účinnejší z dôvodu, že dosiahnete väčší rozsah pohybu. To znamená, že dosiahnete aj lepšie a efektívne precvičenie.

Ako na to

Činku alebo jednoručky uchopíte nadhmatom
Postavíme sa tak aby sme mali pevnú základňu, nohy približne na šírku ramien
Telo máme prirodzene vzpriamené a pohľadom smerujeme pred seba
Hrudník smeruje mierne v pred a ramená sa snažíme držať vzadu
Dvíhanie ramien musí prebehnúť v plnom rozsahu preto podľa toho aj zvoľte závažie

Snažte sa dodržať telo spevnené a sústrediť sa na pohyb ramien čo najvyššie. V hornej polohe zotrvajte približne sekundu a potom začnite ramená pomaly spúšťať dole. Platí že pohyb nahor môže byť o niečo rýchlejší ale dole už pomaly. Nádychom pri pohybe hore, výdych až pri spúšťaní dole.

Dvíhanie ramien s jednoručkami – video

Často sa stáva, že pri tomto cviku si dáme príliš veľké závažia, ktoré nám potom spôsobujú problém udržať ich v rukách… t.j. že sila úchopu nieje dostatočná. V tomto prípade môžme použiť klasické trhačky, ktoré používame taktiež pri ťahových cvikoch (mŕtvy ťah, príťahy k brade a pod…)

Správne dýchanie: Na začiatku sa nadýchneme a pri pohybe nadol vydýchneme

Najčastejšie chyby

  • Príliš veľká záťaž – čo má za následok neúplný rozsah pohybu, preťaženie svalových partii čo zvyšuje šancu na zranenie
  • Prehýbanie a hrbenie sa – treba stáť vzpriamene a pohľad smeruje vpred
  • Nekontrolovaný alebo rýchly pohyb
TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie, peknú postavu, super komunita... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!"
facebook skupina Herbalife

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *