Step Aerobik je postupom času čoraz populárnejšie cvičenie nielen na chudnutie, vychádzajúce z klasického aerobného cvičenia doplneného o cvičebnú pomôcku – step mostík.

Môžme ho zaradiť, v poslednom čase, medzi najrozšírenejšie formy aeróbneho cvičenia zameraného nielen na chudnutie. Princíp tréningu spočíva v prekonávate vystupovaním na step mostík a zostupovaním späť na podložku výškový rozdiel. Tým dochádza k podstatne inému zaťažovaniu svalstva dolnej polovice tela než u bežného aerobiku.

Pravidelné cvičenie na kardiovaskulárny systém dokázateľne pomáha znižovať riziko srdcových chorôb, znižuje krvný tlak, pomáha redukovať hmotnosť a znižuje riziko veľkého množstva chorôb, Naviac pomáha urýchliť telesný metabolizmus, Na precvičenie kardiovaskulárneho systému je nevyhnutné využívať veľké svalové skupiny, akými sú napríklad nohy.

Step aerobik je založený na tomto princípe a kombinuje tradičné aerobické pohyby (Viď: Aerobik) s malými krokmi na „stepper“, So zlepšenou kondíciou sa môže výška týchto „schodov“ postupne zvyšovať, Step aerobik je obsiahle aerobné a kardiovaskulárne cvičenie a preto sa odporúča len osobám s dobrou kondíciou, Všetky hodiny fitnes začínajú zahriatím sa a strečingom, po ktorých nasledujú intenzívnejšie cvičenia, Hodiny končia cvikmi na uvoľnenie s následným strečingom.

Step aerobik sa vyvinul z rehabilitačného cvičenia pre pacientov po operáciách kolenného kĺbu. Preto by pri a najmä po správne zostavené hodine v žiadnom prípade nemala normálnu zdravú klientelu bolieť kolená ani žiadne iné kĺby dolných končatín.

Odbornými štúdiami bolo dokázané, že pri normálnom vyhotovení stepu (tj. Výška stepu cca 24 cm, tempo hudby 120 BPM) je spotrebovaný v porovnaní s behom, teda klasickú aeróbne aktivitou o 6% viac energie, pričom na hlavnej kĺby dolných končatín napáda pri zaťažení cca 1,75 násobok telesnej hmotnosti, zatiaľ čo pri behu je to cca 2,3 násobok telesnej hmotnosti. Pri vyššej spotrebe energie je tak pri stepu oveľa menej zaťažovaný kĺbový systém dolných končatín a samozrejme dochádza k oveľa nižšiemu zaťaženiu chrbtice.

Step aerobik je cvičenie, ktoré sa zameriava na:

  • vypracovanie a vytvarovanie dolných partií tela (zadok a dolné končatiny)
  • Precvičuje skoro celé telo
  • Pomáha vytvarovať a posilňovať svalovú hmotu
  • Pomáha spaľovať prebytočnú energiu resp. redukcia váhy
  • Má pozitívny vplyv na nervovú sústavu, vďaka uvoľňovaniu endorfínov do tela
  • Zlepšuje vytrvalosť a koordináciu tela
TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie, peknú postavu, super komunita... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!"
facebook skupina Herbalife

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *