Chcete si zvýšiť kondíciu, celkovú silu, vyformovať postavu a schudnúť prebytočné tuky? Tabata tréning je pre tých, ktorý chcú na sebe naozaj makať a vidieť výsledky!

Verzia Vysoko intenzívneho intervalového tréningu (HIIT) Tabata, bola založená v roku 1996 na základe štúdii profesora Izumi Tabata, zahŕňajúca spočiatku hlavne olympijských rýchlo korčuliarov. Štúdia sa zakladajú na použití 20 sekúnd veľmi intenzívneho cvičenia s 10 sekúnd odpočinku, s opakovaním po dobu 4 minút (t.j. 8 cyklov).

Metóda intervalového tréningu Tabata, sa dostala do povedomia širokej verejnosti až neskôr v roku 2010. Táto metóda zvyšuje nielen celkový výkon ale tým zintenzívňuje aj chudnutie (Metabolizmus).

Tabata cvičením zvyšujeme celkový výkon, silu, formujeme postavu a účinne spaľujeme prebytočné tuky.

Kľúčom Tabata metódy sú práve 20 sekúnd intenzívneho cvičenia a 10 sekúnd prestávky, pričom dochádza k zvýšeniu tepovej frekvencie, ktorá následne klesne čo spôsobuje efektívne spaľovanie tukov.

Tabata – upozornenie!

Cvičenie Tabata metódy nieje vhodné pre začiatočníkov, ktorý majú zdravotné problémy, nemajú zvládnutú správnu techniku cvikov…

Preto na začiatok doporučujeme začať bežnými kardio cvičeniami napr. v skupine pod taktovkou odborníka, kde si osvojíte techniku a zvyknete na záťaž.

Tabata cvičenie Vás priedie na úplne dno vašich síl (v štúdií sa spomína, že aj profesionálny olympijský športovci mali čo robiť aby dokázali toto cvičenie absolvovať).

Nenechajte sa odradiť, že Tabata tréning je iba pre pokročilých športovcov!

Tabata tréning – Ako na to

 • Rozcvička a zahriatie svalov  dôležité (švihadlo, beh na mieste…)
 • Vyberte si cvik alebo cviky, ktoré chcete vykonávať (angličáky, kliky, drepy s výskokom… je to na vás, ktorú časť tela chcete precvičovať) vhodné je ale zvoliť cviky, ktoré precvičujú čo najviac svalových partií
 • Dbajte na 20 sekundovú intenzitu s čo najväčším vypätím síl! Pre cheating tu nieje miesto
 • správna technika cvičenia
 • Opakovanie cviku sa doporučuje na 3 – 4 krát do týždňa

Je potrebné si zadovážiť časovač, ktorý Vám bude ohlasovať intervaly cvičenia. Aktuálne sú dostupné na stiahnutie ako mobilné aplikácie, prípadne na PC. Skôr ale asi využijeme mobilné aplikácie, prípadne priamo na web stránke www.tabatatimer.com

Tabata tréning – video

Na videu nižšie si môžte pozrieť príklad Tabata cvičenia. Tabata sa dá vykonávať aj v pohodlí domova… Doporučujeme ale na začiatok sa zúčastniť sa cvičenia pod taktovkou odborníka aby ste získali skúsenosti a správnu techniku cvikov.

Tabata tréning – výhody

 • nemusíte navštevovať fitness centrum a nepotrebujete ani odborníka, ak teda poznáte správnu techniku cvikov
 • cviky si môžme navoliť podľa svojej fantázie a podľa toho akú partiu tela chceme formovať
 • Tabata tréning je naozaj účinný, výsledky sa dostavia za krátky čas
 • zlepšuje kvalitu pokožky, dosiahnete vyššiu kondíciu, silu
 • Údajne predlžuje mladosť 😀

Tabata tréning – časté chyby

 • neznalosť správnej techniky použitých cvikov (môže dôjsť k zraneniu)
 • nedostatočné silové vypätie počasia cvikov (cheating)… ak už cvičíme tak poriadne!
 • nedodržiavanie intervalov s prestávkami
 • nedostatočná rozcvička, zahriatie svalstva

Tabata tréning – načasovaná hudba – video

Ak nemáte stopky prípadne mobilnú aplikáciu, môžte využiť následné video, ktoré je presne načasované.

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie, peknú postavu, super komunita... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!"
facebook skupina Herbalife

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *