Pokiaľ práve čítate tento článok, už máte za sebou prvý krok. Rozhodnutie, že chcete niečo urobiť pre seba a pre svoje zdravie. Gratulujem. Chcete a to je momentálne to najdôležitejšie.

Dôvod prečo chcete začať s cvičením je tiež dôležitý. Je to zmena vo vašom živote, ktorá nemusí byť vždy ľahká. Dôvodom môže byť chudnutie, spevnenie postavy, nabratie svalovej hmoty, zlepšenie kondície,………  Nech je to čokoľvek. Myslite na to, aby ste sa pri a po cvičení cítili vždy dobre. Pokiaľ sa nebudete cítiť dobre, skončíte skôr ako ste poriadne začali. Preto si radšej nedávajte prehnané ciele.

Pred prvou návštevou fitka nezabudnite na týchto 10 vecí

1, Zdravotný stav – pokiaľ máte zdravotné problémy, určite sa pred prvou návštevou fitka poraďte so svojím lekárom. Nemajte strach ho osloviť. Určite ho poteší, že chcete niečo pre seba urobiť. Poradí Vám, ktoré cvičenia sú pre vás nevhodné vzhľadom na Váš zdravotný stav.

2, Výber vhodného fitnescentra – vyberte si fitnescentrum, ktoré vám vyhovuje z hľadiska polohy a otváracích hodín. Predídete tak tým zbytočnému stresu. Už teraz si naplánujte čas tak, aby ste stihli svoje denné povinnosti a zároveň aj cvičenie. Ťažko sa pri cvičení budete cítiť dobre, pokiaľ počas celého cvičenia budete premýšľať, či stihnete uvariť večeru a zároveň vybrať deti zo škôlky. Chce to len správnu organizáciu, nemusíte byť predsa na všetko sama. Určite Vám s niečim radi pomôžu i ostatný členovia domácnosti.

Pri výbere fitnescentra sa informujte či je možnosť pri cvičení využiť služby kvalifikovaného fitness trénera. I keď teraz o neho možno nemáte záujem, neskôr svoj názor môžete zmeniť.

3,Stanovte si svoj cieľ – stanovte si cieľ, ktorý chcete cvičením dosiahnuť. Napr. chcem schudnúť 5 kg, chcem spevniť svoju postavu, chcem si zlepšiť kondíciu, chcem nabrať svalovú hmotu…… . Nech je to čokoľvek, tento cieľ si napíšte. Nedávajte si všeobecné ciele. Dajte si konkrétny cieľ na ktorom Vám skutočne záleží. Ten Vás poženie dopredu, i keď budete mať v hlave x dôvodov (výhovoriek), prečo vynechať tréning.

4, Tréningový plán – pokiaľ s cvičením iba začínate, určite vám doporučujem na zostavenie tréningového plánu využiť služby fitnesstrénera. Má v tom skúsenosti a vie Vám konkrétne poradiť. Poradí Vám čo a ako cvičiť, aby ste dosiahli stanovený cieľ.

Zabudnite na strach či obavy. Dobre zostavený tréningový plán, Vám pomôže splniť stanovený cieľ cvičenia. Vyhnete sa zbytočným začiatočníckym chybám, prípadnému preťaženiu, svalovej horúčke a následnej demotivácii. Kvalifikovaný fitnesstréner Vám vie poradiť v prípade akýchkoľvek pochybností. Preto sa informujte vo svojom fitnesscentre o možnosti využitia fitnesstrénera a cene jeho služieb.

5, Správna technika cvičenia a správne dýchanie počas cvičenia – s týmto Vám najlepšie poradí vyškolení personál vo fitku. Pozor. Poznáte to? Nikto múdri z neba nespadol. Takže sa nebojte opýtať. Správna technika a správne dýchanie počas cvičenia majú výrazný vplyv na výsledky, ktoré cvičením dosiahnete. Nezabúdajte na dôležitosť strečingu.

6, Pravidelnosť – pravidelnosť je pri cvičení absolútny základ. Nečakajte, že po niekoľkých návštevách fitka budete ľahší o 10 kíl. Mne to najlepšie funguje tak, že si presne stanovým deň a čas, ktorý je vyhradení iba na cvičenie. Vtedy viem že nevarím, nenakupujem, nežehlím ……, nič neriešim, ale idem cvičiť. Doporučujem oboznámiť o tom všetkých členov svojej domácnosti. Cvičenie sa vynecháva iba zo zdravotných dôvodov. Zlé počasie alebo záverečná časť obľúbeného seriálu nie je dôvod na vynechanie tréningu.

7, Správne stravovanie pred a po cvičení – to aký vplyv bude mať cvičenie na splnenie vašich stanovených cieľov výrazne ovplyvňuje i to, čo zjete pred cvičením a po cvičení. Do fitka by sme nemali ísť ani hladný ani prejedení. Ideálne je niečo ľahké zjesť cca 1,5 h pred cvičením. Nechoďte cvičiť hladný. Nebudete vládať a navyše sa môžete zraniť.

Pri cvičení by ste nemali zabúdať na dostatok bielkovín vo vašej strave. Je to dôležité nielen pri naberaní svalovej hmoty, ale tiež pri chudnutí. Vzdelávajte sa. Na nete nájdete veľa užitočných informácií o vhodnom stravovaní. Pokiaľ chcete ušetriť čas, môžete sa obrátiť na odborníka.

8, Pitný režim – nezabudnite na dostatočný pitný režim počas cvičenie. Je mimoriadne dôležitý. Fľašu s vodou majte vždy po ruke. Z vlastnej skúsenosti viem, že keď fľašu s vodou vidím, častejšie sa z nej aj napijem.

Zena pije po treningu

9, nachystajte si vhodné oblečenie, obuv, uterák a samozrejme fľašu s vodou

10, Zvážte používanie výživových doplnkov –kvalitné výživové doplnky vám dokážu ľahšie pokryť zvýšené nároky vášho organizmu najmä v dňoch kedy cvičíte. Tiež Vám môžu pomôcť rýchlejšie dosiahnuť svoj stanovený cieľ. Ale pozor, cvičiť za vás nebudú.

Základom je, aby ste sa nielen počas cvičenia, ale i po cvičení cítili dobre. Zabudnite na dvojhodinové maratóny vo fitku. Neporovnávajte sa s inými. Čo je dobre pre jedného, druhému môže uškodiť.

Cvičíte pre seba a pre svoje zdravie. Zbytočne sa nepreceňujte. Majte z cvičenia radosť. Nikomu neprospeje, keď po príchode domov od vyčerpania odpadnete rovno do postele.

Pokiaľ z cvičením začínate, platí pre Vás pravidlo – niekedy menej znamená viac – vyhnete sa zbytočnej demotivácii z vyčerpania. Začnite pomaly a postupne si pridávajte.

Počuli ste, že počas cvičenia sa vylučujú hormóny šťastia. Buďte teda šťastný a tešte sa s toho, že robíte niečo pre seba a svoje zdravie.

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie, peknú postavu, super komunita... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!"
facebook skupina Herbalife

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *