Prečo by sme sa mali hýbať a robiť pre naše telo aspoň niečo prospešné? To, že je to zdravé, vie aj malé dieťa. Ale aké cvičenie si zvoliť a čo pri cvičení nepodceniť, aby nám nespôsobilo viac škody ako osohu? Veď predsa nechcete cvičiť kvôli utrpeniu ale kvôli radosti z kondície alebo z peknej postavy.

Pohyb a cvičenie – vplyv na naše telo

Už v školách nás učia, že “športom k zdraviu” alebo tiež známe “v zdravom tele zdravý duch”. No táto doba nás núti v podstate presedieť veľkú časť života v práci, za počítačom, …. a keď potom prídete domov unavený, tak si už často len sadnete k televízoru. Ale pravidelné cvičenie Vám môže obrátiť život na ruby – v dobrom slova zmysle. Nielen že budete mať viac pozitívnej energie, budete menej unavený, budete mať viac času na to, čo Vás baví, jednoducho cvičenie má len samé výhody.

Blahodárny účinok cvičenia na naše telo

  • zlepšuje náladu – budete žiť šťastnejší život
  • zlepšuje a udržuje celkové zdravie
  • posilňuje obranyschopnost imunitného systému
  • zlepšuje činnosť srdcovocievnho systému
  • odburáva napätie a stres
  • podporuje chudnutie
  • formuje postavu
  • prevencia na rednutie kostí
  • … a mnoho ďalších pozitívnych účinkov

Načo nezabudnúť pri cvičení

Strava pri cvičení hra veľmi dôležitú úlohu. Je potrebné si správne rozdeliť jednotlivé jedlá na to aby sme mali dostatok energie počas celého dňa a počas cvičenia. A samozrejme je potrebné dodať telu živiny potrebné na regeneráciu po cvičení

Pred cvičením musíme jesť najneskôr hodinu a pol vopred aby nám stihlo vytráviť. Pred cvičením by ste nemali prijímať žiadne ťažké alebo príliš sladké jedlá.

Optimálne je jesť približne 1,5 hodiny pred cvičením pokiaľ sa chystáte cvičiť po dobrom obede alebo večeri. Pokiaľ idete cvičiť napríklad po olovante (jogurt, kúsok ovocia alebo…), tak na vytrávenie Vám stačí aj hodina

Po cvičení

Ak chcete cvičiť kvôli chudnutiu doporučujeme jesť približne polhodinu až hodinu  po skončení cvičenia. Ideálne sú bielkoviny (chudé maso, šunka, vajíčka, tvaroh,…) spolu so sacharidmi vo forme celozrnného pečiva, ryže, cestovín… a doplnené zeleninou. Množstvo jednotlivých potravín závisí od Vášho individuálneho plánu – jedálničku.

Ak chcete nabrať svalovú hmotu, čo najskôr po cvičení by ste mali doplniť sacharidy (banán, müsli tyčinka..), a následne zjesť pokrm ktorý bude bohatý na bielkoviny aj sacharidy (napr.: kuracie prsia, varené zemiaky, ryža, zeleninový šalát)

Pitný režim

Taktiež veľmi dôležitú funkciu plní pitný režim. Dostatok tekutín je pre naše telo nesmierne dôležité. Tekutiny slúžia v organizme ako rozpúšťadlo pre živiny, odpadové látky…

Ak sme dehydrovaný naše telo v podstate prestáva fungovať, cítime únavu, vyčerpanosť… Denné by sme mali vypiť 2 litre tekutín. Najvhodnejšia je čistá neperlivá a nesladená voda.

Počas cvičenia a v horúcich dňoch sa toto číslo zväčšuje. Navyše počas aktívneho cvičenia je prospešný iontový nápoj, ktorý nášmu telu dodá látky stratené pri potení a tým predlžuje, resp. zlepšuje výkonnosť.

Strečing je nevyhnutný pred cvičením ale vo forme ľahkých, aktívnych, zahrievajúcich cvičení, ktoré nezaťažujú svalstvo. Naopak po cvičení sa doporučuje zvoliť statický strečing. Viac o strečingu nájdete na cviky.naschudnutie.sk/strecing/strecing

Tipy cvičení

Kondičné cvičenie – Kondičné cvičenia sú vhodné najmä pre tých, ktorý chcú účinne spaľovať prebytočný tuk, prípadne si vylepšiť zdravie a kondíciu. Kondičných cvičení je neúrekom, vyberte si také, ktoté Vás bude baviť. Podrobné informácie a jednotlivé kondičné cviky nájdete na cviky.naschudnutie.sk/category/kondicnecviky

Cvičenia na konkrétne partie – Ak chcete precvičiť konkrétne partie Vášho tela, musíte si vybrať cviky určené na dané partie. treba si dávať ale pozor aby ste zbytočne “nepresilili” danú partiu. Najvhodnejšie je cvičiť rovnomerne celé telo. Všetky cviky a cvičenia nájdete na cviky.naschudnutie.sk/category/cviky

Ako často vykonávať jednotlivé cvičenia

Cvičenie na chudnutie – Ak chceme výrazne podporiť chudnutie, je dôležitá vytrvalosť. Na cvičenie si nájdite čas 3-4 krát v týždni po 45-60 minút. Pokiaľ ste doteraz necvičili, je dôležité zvyšovať záťaž postupne a dopriať telu čas na regeneráciu. Pokiaľ ste namotivovaný na chudnutie, možno by ste chceli cvičiť aj 7 krát v týždni po dve hodiny, len aby ste čím viac schudli. Ale to je nezmysel. Priama úmera medzi schudnutými kilami a intenzitou cvičenia neexistuje!!!

Spevnenie a formovanie svalstva – Na formovanie a spevnenie svalstva je potrebné si zostaviť špeciálny tréningový plán, ktorý Vám bude vyhovovať po kondičnej a časovej stránke. Intenzita cvičenia je individuálna v závislosti od Vášho cieľa. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že 3-4 krát za týždeň je tak akurát.

Cvičenie – prvý krok býva najťažší, ale ak chcete čerpať všetky výhody, ktoré Vám cvičenie prinesie, musíte ho urobiť. Najlepšie hneď. A možno sa budete čudovať, ale cvičenie – nech už je akékoľvek, si možno práve Vy zamilujete na celý život.

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie, peknú postavu, super komunita... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!"
facebook skupina Herbalife

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *