Chôdza, resp. rýchla chôdza je najlepšie cvičenie na chudnutie i pre zdravie. Severská chôdza (nordic walking), resp. chôdza s palicami je tiež veľmi populárna.

Chôdza, resp. rýchla chôdza

Chôdza je pre človeka najprirodzenejší pohyb. Nielenže spevňuje svalstvo, podporuje kardiovasculárny systém (cievy a srdce), spaľuje kalórie, pomáha psychickej pohode ale chôdza je výborná aj na chudnutie, resp. ako prevencia obezity. Vhodný spôsob chôdze je aj Nordic walking Bohužiaľ v dnešnej dobe, keď sme čo raz viac lenivý, chôdzu nahrádzame autom, alebo inými dopravnými prostriedkami a nielen preto sme náchylnejší na obezitu a rôzne zdravotné problémy

Rýchla chôdza na chudnutie

Ak chcete schudnúť, rýchla chôdza je tým pravým cvičením na chudnutie. Nielenže chodiť môžete takmer kdekoľvek, ale nepotrebujete ani špeciálne vybavenie. A rýchla chôdza je výborná alternatíva ku behaniu. Na rýchlu chôdzu Vám stačí trochu vôle. Máte dve možnosti.

  1. Chôdza na čas 45 – 60 minút rýchlej chôdze 4-5 krát do týždňa, výrazne napomôže Vášmu chudnutiu. Postupne sa Vám zlepší kondícia, tak pridajte na rýchlosti chôdze
  2. Chôdza na vzdialenosť Prejsť napríklad 4 kilometre 4-5 krát v týždni. Keď sa Vám zlepší kondička, prejdenú vzdialenosť si zvýšte na 5, časom na 6 kilometrov, atď

Nezabudnite: pri rýchlej chôdzi dbajte na kvalitnú obuv a hlavne nezabudnite na pitný režim. Je nesmierne dôležitý obzvlášť, pokiaľ je teplo. A kráčajte vystretý, nie zhrbený!!!

Koľko kalórií, resp. kj spálim chôdzou

Je to individuálne, množstvo spálených kalórií (kcal) alebo kilojoulou (kj) závisí od Vašej hmotnosti, veku, kondície a od intenzity a náročnosti chôdze. Približné hodnoty spálených kalórií sú

Chôdza                                              Kalórie za hodinu                           Kilojouly za hodinu       

Pomalá chôdza                                      230 kcal                                                960 kj

Rýchla chôdza-8 kmh                          340 kcal                                                1430 kj

 

Nordic walking – chôdza s palicami

Nordic walking, resp. chôdza s palicami je optimálny spôsob chôdze, pretože časť námahy (20-30%) sa pri chôdzi prenáša na hornú časť tela. Nordic walking  – severská chôdza vznikol v Škandinávii, resp. vo Fínsku. Profesionálny športovci ho využívali ako súčasť prípravy.

Prečo je nordic walking tak populárne cvičenie

  1. Menej zaťažuje kĺby oproti bežnej chôdzi
  2. Nordic walking precvičuje aj hornú časť tela – je to také bežkovanie na suchu
  3. Výrazne zlepšuje kondíciu a je výborný aj na chudnutie
  4. Pohyb na čerstvom vzduchu, najlepšie v prírode zabezpečí, že si omnoho lepšie psychicky zrelaxujete a čerstvý vzduch je prospešný ajpre Vaše telo
  5. Je finančne nenáročný – stačí Vám kvalitná obuv a palice na Nordic walking

Poznámka je lepšie používať špeciálne palice na Nordic walking, pretože oproti lyžiarskym alebo trekovým, majú iný úchop, ktorý spevňuje ruku pri chôdzi.

Nordic walking – technika chôdze

  1. Chôdza má byť rýchla – nordic walking je kondičná chôdza
  2. Palice držíme bližšie pri tele, pri vykročení napr. pravou nohou, ľavá ruka smeruje dopredu, ľavú palicu pevnejšie stisneme, časť váhy prenesie na palicu a mierne sa odrazíme (lakeť ostáva mierne pokrčený). Zároveň pravá ruka (aj palica) smeruje dozadu, pričom stisnutie palice uvoľníme a lakeť vystrieme.
  3. Aj pri Nordic walkingu nezabúdajte na pravidelné a rýchlejšie dýchanie

Či už si pre zlepšenie svojej kondície alebo na chudnutie zvolíte Nordic walking, pomalú alebo rýchlu chôdzu, vždy to bude lepšie ako sedieť doma na gauči.

Ukážka Nordix walking nájdete tu vo videu:

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie, peknú postavu, super komunita... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!"
facebook skupina Herbalife

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *