Ak intenzívne cvičíte, aby ste schudli, tak si dajte pozor na to, aby ste potom nepribrali. Pozrite si odpovede na otázku: Ako cvičiť, schudnúť a potom nepribrať


V tomto článku nebudeme prioritne rozoberať stravu, tento článok je určený pre tých z Vás, ktorý už sú v procese chudnutia , primerane sa stravujú ale hlavne sa snažia cvičiť cviky na chudnutie veľmi intenzívne.

Pretože intenzívne cvičenie výrazne urýchľuje chudnutie, ale čo potom? Keď dosiahnete svoj cieľ, resp. sa Vám podarí schudnúť, pravdepodobne prestanete intenzívne cvičiť a otázka ako nepribrať , resp. ako zabrániť jojo efektu, sa stane aktuálna.

Čo sa deje s telom, ak sa snažíte schudnúť intenzívnym cvičením?

Ak chcete schudnúť a napríklad pri chudnutí cvičíte 3-6 krát v týždni a aspoň trochu sa stravujete primerane, tak v tele prudko začne skvalitňovať svalová hmota a ubúdať tuk. Po určite dobe, napr.  3 mesiace sa Vám podarí schudnúť  cca 10 kilogramov. Lenže to neznamená, že ste schudli 10 kíl tuku a nič iné sa vo Vašom tele nezmenilo. Realita je taká, že Vám pribudlo, resp. skvalitnilo sa svalstvo. Kvalitnejšie svalstvo výrazne zrýchli spaľovanie tukov a následne ľahšie chudnete – čo je výborné.

A čo ďalej – ako naspäť nepribrať?

Takýmto spôsobom behom troch mesiacov schudnete cca 10 kíl (dajme tomu, že to bol Váš cieľ a už ste so svojou váhou spokojná/ý) ale čo ďalej, ako nepribrať naspäť.

U väčšiny ľudí, ktorí schudli intenzívnym cvičením platí, že po schudnutí sú nadšení, šťastní a intenzita cvičenia výrazne poklesne, resp. prestanú cvičiť úplne – a to môže byť problém.

Keď sa Vám podarí, resp. podarilo schudnúť a počas chudnutia ste intenzívne cvičili cviky na chudnutie, tak Váš metabolizmus pracuje ako o život (máte kvalitné svalstvo). Ak po schudnutí , prestanete cvičiť, tak ešte týždeň, dva,  Váš metabolizmus pracuje dobre, ale časom začne Vaše svalstvo oslabovať (pretože ste prestali intenzívne cvičiť), čo spomalí metabolizmus a pomaly začnete priberať.

Príklad: Ak Vaše telo na konci schudnutia spálilo napr. 1600 kcal denne, tak po čase bez cvičenia táto hodnota klesne napríklad na úroveň 1300 kcal denne. To znamená, že pri rovnakom stravovaní, Vaše telo už nedokáže spáliť tých 300 kalórií a začne si ich ukladať do tukov. A to ešte za predpokladu, že po schudnutí, ste si nezmenili jedálniček. Takže pozor, aby po eufórii zo schudnutia, po čase nenastalo výrazné sklamanie.

Ako teda po schudnutí nepribrať?

Chudnutie je beh na dlhšiu trať a keď dosiahnete svoj cieľ (podarí sa Vám schudnúť), tak ste ešte len v polovici trate!!! Väčšina ľudí priberie aj preto, že si myslia, že už sú v cieli. Ale opak je pravdou.

Takže po ukončení schudnutia, znižujte počet cvikov, resp. cvičení postupne. Cvičili ste 5 krát v týždni? Po schudnutí aspoň mesiac ešte cvičte aspoň 3-4 krát týždenne. Ďalší mesiac 2- 3 krát týždenne a ne tomto počte ostaňte stále. Týmto sa Vám podarí nestratiť svalovú hmotu, udržať metabolizmus- spaľovanie v tempe a nepribrať. A navyše pravidelný pohyb, posilňuje aj Vaše zdravie, takže nie je dôvod s pohybom skončiť.

A strava? Sledujte si stravu aj po ukončení chudnutia, dávajte pozor, aby stále bola vyvážená a kvalitná (dostatok, živín, bielkovín, primerane kalórií,..)

Nezabudnite sa aspoň raz týždenne odvážiť a pokiaľ Vám váha vyskočí, tak nasledujúcich 7 dní zaberte. Pozn. Je normálne, že Váha kolíše plus mínus 1 kilogram. Takže ak Vám váha vyskočí o pár dekagramov, nerobte paniku.

zena cvici brusaky

Zhodnotenie

Schudnúť natrvalo v podstate znamená, upraviť si životný štýl postupne a tak, aby Vás to aspoň trochu bavilo. Krátkodobá násilná zmena v stravovaní a v cvičení, nikdy neprinesie trvalý efekt.

Súvisiace:     „Ako schudnúť z brucha“       „cviky na brucho“        „cviky na boky“

TOTO JE HRIECH NEVYUŽIŤ: Ak cítiš, že potrebuješ zmenu, pridaj sa do mojej FB skupiny. Neoľutuješ. Účinné tipy pre zdravie, peknú postavu, super komunita... Navyše môžeš získať ANALÝZU stravovania. "Pridaj sa tu!"
facebook skupina Herbalife

1 thought on “Ako cvičiť a schudnúť?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *